• Prima   /  Despre CNAS   /  Conducerea   /  Președintele

    Președintele

    Laura GRECU – Preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări Sociale a Republicii Moldova

    laura_grecu.jpgData şi locul naşterii: 25 august 1976, Chişinău, Republica Moldova

    Educaţie şi formare:16 septembrie 2013 - 13 decembrie 2013 – Program „Consolidarea capacităţilor şi e-platforma în domeniul protecţiei sociale”, Centrul Internaţional de Instruire al Organizaţiei Internaţionale a Muncii, Turin (Italia);
    14 octombrie 2013 - 25 octombrie 2015 – Formularea politicilor, planificarea, implementarea şi monitorizarea Planului Internaţional de Acţiuni de la Madrid privind îmbătrânirea, Institutul Internaţional pentru Îmbătrânire al ONU, (Malta);
    2007 - 2008 – Drept Constituţional şi Drept Administrativ (Master), Universitatea de Stat din Moldova;
    2002 - 2007 – Drept Constituţional şi Drept Administrativ (Licenţă), Universitatea de Stat din Moldova;
    1998 - 1999 – Analiză şi Intervenţie Psiho-Socială (Master), Universitatea “Al. Ioan Cuza”, Iaşi (România);
    1995 - 1998 – Pedagog şi Psiholog Social (Licenţă), Universitatea “A. Russo”;
    1991 - 1995 – Predare în clasele primare, Colegiul de Pedagogie şi Arte.

    Activitatea profesională:6 mai 2016 - Preşedinte, Casa Naţională de Asigurări Sociale;
    4 februarie 2016 - 5 mai 2016 – Viceministru, Ministerul Muncii, Protectiei Sociale şi Familiei;
    12 octombrie 2015 - 3 februarie 2016 – Secretar de Stat, Ministerul Muncii, Protectiei Sociale şi Familiei;
    24 mai 2015 - 9 octombrie 2015 – Viceministru, Ministerul Muncii, Protectiei Sociale şi Familiei;
    15 mai 2008 -  24 mai 2015 – Şef Direcţie Politici de Asigurări Sociale; Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei;
    2 aprilie 2007 - 15 mai 2008 – Şef Secţie Acorduri, Direcţia Politici de Asigurări Sociale, Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei;
    19 octombrie 2005 - 2 aprilie  2007 – Consultant, Direcţia Politici de Asigurări Sociale, Ministerul Sănătăţii şi Protecţiei Sociale;
    20 august 2001 - 19 octombrie 2005 – Specialist coordonator, Departamentul Oportunităţi Egale şi Politici Familiale, Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale;
    9 august 1999 - 20 august 2001 – Specialist, Departamentul Pensii şi Asistenţă Socială, Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale.

    Limbi străine: rusa, engleza
     
    Starea civilă: căsătorită, doi copii

Arrow Prev

             

             

  

Arrow Next